odkurzanie centralne

Tradycyjne odkurzanie a centralne

Zaletą dzisiejszych czasów jest to, że każdą dziedzinę życia możemy sobie ułatwić za pomocą nowoczesnych technologii. Dotyczy to nawet sprzątania. Możemy zapomnieć na przykład o tym, że odkurzanie jest męczące. Jeśli jesteśmy właścicielami piętrowego domu, to z pewnością zgrzytamy zębami na samą myśl o tym, że odkurzanie wymaga od nas wysiłku związanego z wnoszeniem urządzenia po schodach.

Odkurzanie centralne jest wygodne

odkurzanie centralneSzczególne kobiety mogą przy tym się zmęczyć. Choć jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się, że na to nie da się nic poradzić, rzeczywistość zweryfikowała wszystko – tak naprawdę nie ma dzisiaj żadnych ograniczeń. Weźmy na przykład takie odkurzanie centralne. Poprowadzenie przewodów po ścianach, podłogach lub sufitach sprawia, że na każdym piętrze znajdą się gniazda ssące – a więc nie mamy konieczności przenoszenia samodzielnie węża czy urządzenie. Zresztą urządzenie jest nieruszalne, montujemy je w danym miejscu i ono już tam stoi bez zmian. Najczęściej miejscem tym jest pomieszczenie gospodarcze, garaż czy też piwnica. Dlaczego? Ponieważ jak każdy odkurzacz, także ten centralny podczas pracy generuje hałas, który może zakłócać spokój domowników. Montując jednostkę z dala od części mieszkalnej, nie musimy przejmować się tym hałasem, gdyż on po prostu do tych pomieszczeń nie dociera.

odkurzanie centralneTaka jednostka centralna wyposażona jest w zbiornik oraz silnik. Konieczny jest też wylot powietrza na zewnątrz budynku. Jest to rozwiązanie całkowicie bezpieczne dla alergików, gdyż większe zanieczyszczenia zatrzymywane są w worku, zaś alergeny czy drobnoustroje wraz z powietrzem wydostają się na zewnątrz, a pomieszczenia pozostają od nich wolne. Taka instalacja centralnego odkurzania to prawdziwa wygoda, sprawia bowiem, że sprzątanie jest o wiele prostsze i trwa krócej. Oczywiście za wygodę musimy zapłacić, takie centralne odkurzanie jest o wiele droższe niż tradycyjny odkurzacz. W zależności od wielkości powierzchni do sprzątania, za system centralnego odkurzania możemy zapłacić kilka tysięcy, a czasem nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jednakże wygoda i efektywność odkurzania, jakie uzyskujemy, są z pewnością warte swojej ceny.

Pamiętajmy też o kosztach montażu, jeżeli zamierzamy zatrudnić fachowców. Możemy też wykonać instalację samodzielnie – w internecie znajdziemy mnóstwo porad, które pozwolą nam na skuteczne i prawidłowe wykonanie takiego systemu. Wiele wskazuje na to, że centralne odkurzanie już za kilka czy kilkanaście lat stanie się podstawowym systemem montowanym w każdym nowym domu.