Nowoczesna wentylacja

O wentylacji człowiek wie dzisiaj niemal wszystko. Potrafimy doskonale wykorzystać nowoczesne technologie, aby zapewniając sobie ciągły komfort świeżego powietrza, optymalnie wykorzystywać ciepło, które przy tradycyjnym wietrzeniu po prostu tracimy.

 

Aby ciepło to móc wykorzystać, stworzona została tak zwana wentylacja z odzyskiem. Taka wentylacja gwarantuje nam zawsze w domu świeże powietrze, chroni nas przed wilgocią i pleśnią a jednocześnie minimalizuje nakłady energetyczne.

Jak to możliwe?
Głównie za sprawą urządzeń zapewniającym minimalizację strat ciepła. Wśród nich wymienić możemy gruntowy wymiennik ciepła. Wśród dostępnych dziś na rynku, wyróżnić możemy wymienniki rurowe, płytowe oraz żwirowe.
Dla sprawnego działania całego systemu wentylacyjnego ogromne znaczenie mają kanały wentylacyjne. Ile powinno ich być w domu? Właściwie nie ma jednej konkretnej liczby. Jest ona uzależniona od ilości pomieszczeń, w których kanały te powinny się znaleźć. Na pewno nie może zabraknąć ich w kuchni, łazience, toalecie, a także różnego rodzaju pomieszczeniach, w których nie ma okien. Ważne, aby kanały te znalazły się we wszystkich kondygnacjach budynku i ważne jest też, aby były prawidłowo poprowadzone. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest ich poziome prowadzenie.

W praktyce nawet krótki odcinek nie powinien być położony poziomo, gdyż wówczas wentylacja staje się nieskuteczna. Dlatego też poprowadzenie wentylacji powinniśmy powierzyć fachowcowi, który wie, jak poprowadzić kanały, czy jaką dobrać ich szerokość.