hale ocieplane

Montaż blachy ocieplanej

Blachy ocieplane są materiałem wykorzystywanym w nowoczesnym budownictwie bardzo często. Nic dziwnego, posiadają one wiele zalet – mają bardzo dobry współczynnik izolacyjności cieplnej, dlatego doskonale nadają się do dachów jak i ścian. Wśród produktów wytwarzanych przez firmy znajdują się więc płyty ścienne oraz frontowe.

Jak zamocować blachę ocieplaną

Różnią się między sobą ceną, jednak różnica ta wynika z estetyki – w przypadku płyt ściennych połączenia śrubowe są widoczne na wierzchu, a w płytach frontowych – ukryte. Blacha ocieplana może być montowana na dwa sposoby – zarówno pionowo, jak i poziomo. Każdy może to zrobić samodzielnie, jednak czasami dobrze jest skorzystać z pomocy specjalistów, którzy wykonają montaż szybko i naprawdę sprawnie. Decydując się na blachę ocieplaną, powinniśmy zwrócić uwagę na jej grubość – od niej zależy bowiem to, jakie blacha będzie znosiła obciążenia warunkami atmosferycznymi – śniegiem i obciążenia wynikające z działania wiatru. Montując pokrycie z blachy ocieplanej, pamiętajmy o tym, aby było skierowane zawsze naprzeciw głównego kierunku wiatru. Przed montażem upewnijmy się, czy posiadamy właściwe śruby oraz kołki. Wybór środka mocującego jest naprawdę istotny, gdyż zdecydowanie ułatwia montaż.

Na przykład, możemy zdecydować się na samowkręcane śruby dachowe, zaś montując płyty warstwowe do powierzchni drewnianej, wystarczy wówczas zastosowanie śrub z wiercącą końcówką, pamiętając przy tym, że głębokość wkręcenia śruby powinna wynosić około 6 cm. Przy samym montażu pamiętajmy o siatce ochronnej, rusztowaniu ochronnym i platformach roboczych, które zapewnią pracownikom bezpieczeństwo. Sprawdźmy, czy mamy wszystkie części i ustalmy kierunek układania blachy. Dzięki zastosowaniu połączenia zakładkowego, będziemy mogli być pewni, że konstrukcja będzie zabezpieczona przed ulewnym deszczem. Jeżeli chcemy zamontować płyty dachowe, pamiętajmy, aby nie robić tego w płaszczyźnie odprowadzającej wodę. Ilość śrub zależy od wskazówek producenta – najczęściej śrubuje się co drugi karb górny. Jesli chodzi o garaże i  hale ocieplane producent wskazuje, że mają wiele zalet, dlatego w nowoczesnym budownictwie wielu inwestorów bez żadnych obaw decyduje się na jej montaż, zarówno na ścianach, jak i na dachach.

Zalety blachy ocieplanej są powszechnie znane – są to bardzo dobre parametry techniczne takie jak wysoka wytrzymałość oraz długoletnia trwałość, odporność na czynniki atmosferyczne oraz na uszkodzenia mechaniczne. Dużą popularnością cieszą się na przykład garaże z blachy ocieplanej, gdyż można je postawić naprawdę szybko i użytkować niemal od razu.