hydroizolacja piwnicy

Materiały do hydroizolacji piwnicy

Zabezpieczanie ścian przed wodą jest najważniejszym zabiegiem, jaki powinien być zastosowany w piwnicy. Dzięki temu ściany nie będą ulegały przemoczeniu, a co za tym idzie, nie pojawi się na nich pleśń oraz związane z tym nieprzyjemne plamy.

Hydroizolacja piwnicy to jej ochrona

hydroizolacja piwnicyO piwnicę należy więc dbać tak samo równo, jak o pozostałe pomieszczenia znajdujące się w domu. W końcu to miejsce wykorzystuje się coraz częściej do użytku. To, w jaki sposób wykonywać hydroizolację zależy od tego, z jakim podłożem mamy do czynienia, a konkretniej, z jakim poziomem wód gruntowych. W przypadku niskiego poziomu wód, szybka hydroizolacja piwnicy polega na tym, że ściany fundamentów piwnicy zostaną okryte warstwą ochronną. Jest to papa, która pod wpływem wysokiej temperatury ulega przekształceniom. Zostaje zgrzewana dzięki czemu jej warstwa stanowi solidną ochronę przed wilgocią. Nie potrzeba w tym przypadku większej ochrony. Inaczej jest, kiedy chodzi o zmienny poziom wód gruntowych. Wówczas może nastąpić okresowe zalewani piwnic i niższych partii budynków. Szczególnie gdy mamy do czynienia z roztopami, lub też wiosenno-letnimi silnymi ulewami. W ty,m przypadku ściany muszą zostać wzmocnione o kolejne warstwy izolacyjnej papy.

hydroizolacja piwnicyStosujemy tutaj także ścianę dociskową. Ma ona za zadanie podtrzymywać papę, która po jakimś czasie może ulegać obsuwaniu. Najbardziej trzeba się skupić na sytuacji, kiedy mamy do czynienia z wysokim poziomem wód gruntowych. Stosujemy wtedy materiały najlepszej jakości po to, aby przez ściany nie przedostawała się wilgoć, oraz żeby uniknąć podsiąku kapilarnego. Oczywiście można stosować zabiegi mające na celu odpompowywanie wody, ale są nieekonomiczne i nie zawsze skuteczne. Najlepszym sposobem będzie w tym przypadku założenie grubej warstwy przeciwwilgociowej, która zawiera w sobie mineralne komponenty i izolacje, a także zastosowanie powyższych zabiegów. Prawda jest taka, że kiedy mamy do czynienia z wysokim poziomem wód gruntowych, nie warto jest budować zbyt głębokich piwnic w tym miejscu, ponieważ to się mija z celem. Na koniec można wspomnieć o tym, iż as przeróżne rodzaje i marki poszczególnych produktów służących do skutecznej hydroizolacji. Stosując je pamiętajmy działać zgodnie z instrukcją, która jest zamieszczona do każdego produktu.

Oprócz tego warto dodać, że najlepiej, jak prace związane z izolacją wilgoci wykonają osoby, którzy są w tym przeszkoleni. Nie ma sensu działać na własną rękę, szczególnie gdy nie mamy pojęcia na ten temat. Wówczas możemy poczuć rozczarowanie, iż hydroizolacja piwnicy nie działa prawidłowo.