podłogi sportowe na legarach

Konstrukcja podłóg sportowych na legarach

Podłogi sportowe są elementami, które powinny zapewnić odpowiednie warunki do danej aktywności fizycznej. Jak się okazuje, najlepszym rozwiązaniem byłoby ich dopasowanie do każdej dyscypliny z osobna, chociaż istnieją także warianty uniwersalne, często stosowane w szkołach lub na boiskach osiedlowych. Należy jednak pamiętać, aby w każdym razie cechowały się odpowiednią odpornością, ale również sprężystością amortyzującą każdy krok albo ewentualny upadek.

Czy podłoga na legarach amortyzuje upadek?

amortyzujące podłogi sportowe na legarachJednym z wariantów sportowych podłóg są między innymi te usadowione na tak zwanych legarach. W ich konstrukcji jest zawarte drewno, a konkretniej w ich niższej warstwie. Dzięki temu rozwiązaniu charakteryzują się szczególną elastycznością, wytrzymałością, ale także ogólnie pojętą funkcjonalnością. Konieczny w związku z tym okazuje się również dobór drewna, ponieważ jak wiadomo, każdy gatunek ma inne właściwości. Wysokiej jakości amortyzujące podłogi sportowe na legarach cechują się między innymi elastycznością, co zapewnia podłoga na sprężystym ruszcie, właściwości tłumiące hałas, dzięki porowatej strukturze drewna, a na dodatek wcześniej wspomniane drewno nie elektryzuje się w przeciwieństwie do podłóg syntetycznych.

podłogi sportowe na legarachJeśli chodzi o budowę nawierzchni tego typu, składa się ona z elementu sprężynującego, drewnianego legaru, deski, klepki parkietowej, a także lakieru oraz namalowanych na jej powierzchni linii wyznaczających boisko. Warto dodać, że linie są najczęściej malowane pomiędzy warstwami lakieru, co zapobiega ich ewentualnemu ścieraniu. Dzięki temu rozwiązaniu powierzchnie te będą mogły służyć w sposób maksymalnie efektywny bez ryzyka o ich zniszczenie albo uszkodzenie. Należy jednak pamiętać, że powinny być w prawidłowy sposób konserwowane z użyciem specjalistycznych środków. Zapewni to idealny wygląd, ale także zapobiegnie się w ten sposób ewentualnym problemom z przyczepnością. Należy dodać, że sprężysta powierzchnia pomoże również w bezpieczeństwie, gdyż zapobiegnie bolesnym upadkom prowadzącym niejednokrotnie do kontuzji.

Wykonane z użyciem drewna podłogi, czyli na tak zwanych legarach charakteryzuje się wyjątkowo wysoką jakością oraz komfortem korzystania z nich. Warto jednak pamiętać, iż konieczne okazuje się także odpowiednie dbanie poprzez konserwację specjalnie w tym celu stworzonymi środkami czystości. W ten sposób zapewni się ich idealny wygląd, ale także lepsze właściwości jak między innymi zapewnienie przyczepności, która jest bardzo istotna w przypadku szeroko pojętej aktywności fizycznej.