Jak wygląda montaż szamba?

W ostatnim czasie nadal bardzo dużą popularnością cieszy się szambo. Jest to obecnie główna alternatywa dla takich instalacji jak ta wodno-kanalizacyjna bądź też przydomowa oczyszczalnia ścieków. Obecnie dostępnych jest kilka zupełnie różnych odmian szamba.

Montaż szamba – jak przebiega?

Ich typ będzie miał bardzo duży wpływ na sposób ich montażu. Najlepiej jest to prześledzić na podstawie prefabrykowanego szamba betonowego. W ostatnim czasie na miejsce jego planowanego osadzenia dostarczany jest zazwyczaj w pełni kompletny zbiornik. Co ciekawe ma on najczęściej już zamontowaną w zakładzie produkcyjnych betonową płytę przykrywająca. Tak wykonane szambo wyróżnia się niezwykle wysoką wagą wynoszącą kilka ton. Z tego też względu do jego montażu konieczne może być wykorzystanie profesjonalnego, ciężkiego sprzętu w postaci na przykład dźwigu. W przypadku takich zbiorników, które pozbawione zostały płyty przykrywającej użyć można mniej specjalistyczny sprzęt. Sprawdzić się może wtedy zupełnie dobrze ciężki samochód HDS czyli taki wyposażony w urządzenia samowyładowcze. Po umieszczeniu zbiornika tego typu w wykopie konieczne jest przymocowanie płyty osłaniającej na zaprawę. Jeżeli chodzi o montaż szamba w Krakowie to kolejnym jego krokiem okazuje się osadzenie elementów kominków inspekcyjnych. Możliwe jest też również ich wmurowanie z kostki betonowej. Do przykrycia tych ważnych elementów wykorzystywane są dedykowane płyty włazowe.

Aby korzystanie z szamba było odpowiednio wygodne jak również i bezproblemowe przez długi czas, kluczowe okazuje się być również jego uszczelnienie. W tym celu stosowany jest na przykład Izolbet. Po związaniu zaprawy zbiornik nadaje się do zasypania, oraz natychmiastowego wykorzystywania. W przypadku zbiorników wykonanych z tworzywa montaż wyglądać będzie zupełnie inaczej. Poszczególne elementy zbiornika muszą być przewiezione na miejsce montażu. Po stworzeniu odpowiedniego wykopu są one we właściwy sposób ze sobą łączone. Ta metoda montażu nie wymaga użycia dźwigu, ale odpowiednio dostosowanych do takich celów maszyn transportowych. Montaż szamba jest zadaniem niezwykle skomplikowanym. Właśnie z tego względu tak ważne jest, aby takie właśnie zadanie wykonywane było przez profesjonalistów. Okazuje się być to kluczowe biorąc na przykład po uwagę, że wymagać będzie użycia ciężkich maszyn transportowych. Sposób montażu może się różnić przede wszystkim od rodzaju stanowiącego główny jego element zbiornika. Do osadzenia szamba wykonanego z betonu konieczne jest zastosowanie dźwigu, gdyż konstrukcja taka ważyć może kilka ton.

Po więcej zapraszamy na www.olbet.com.pl.