Dobry projekt budynku nie jest taki prosty

Młode osoby myślą o architekturze, jak o przyjemnym kierunku, na którym można rysować projekty cały dzień, a po którego ukończeniu ma się dobrą pracę. Ale czy faktycznie jest tak, że dobre projekty wymagają tylko ołówka i linijki? A może dobry projekt powstaje nieco inaczej?

Kupując gotowe projekty nastawiamy się na idealnie wykonaną książkę projektową, w której nie tylko jest zawarty rysunek jak to wszystko ma wyglądać od zewnątrz oraz jak pomieszczenia będą wyglądać w środku, ale też oczekujemy szczegółowych obliczeń, które pokażą ile która ściana powinna mieć długości czy wysokości. Są to bardzo istotne elementy, ponieważ bez dokładnych pomiarów nie będzie można wykonać projektu w realu.
projekt budynku rolniczegoProjekty budynków rolniczych czasami wymagają też specjalistycznej wiedzy, zwłaszcza gdy są to budynki projektowane do trzymania zwierząt. Wtedy trzeba szczegółowo zaplanować, gdzie będą znajdować się zwierzęta, gdzie postawione zostaną koryta z paszą, oraz gdzie będzie stanowisko na przykład do mycia świń czy dojenia krów.
Z kolei projekty domów letniskowych różnią się nieznacznie od projektów domów jednorodzinnych. Zwykle różnica jest tylko w metrażu budynku, który ma zostać postawiony oraz w materiałach. Ale to wszystko już na etapie projektu musi uwzględnić architekt.
Przy wielu domach powstają też garaże. Warto wiedzieć, że projekty garaży nie są wcale takie łatwe, ponieważ są to z reguły małe pomieszczenia, w których musi zmieścić się samochód i kilka półek na przykład na zapasowy olej, ale też musi być to pomieszczenie bezpieczne.

Projektowanie wymaga nie tylko umiejętności rysowania, ale też dokonywania specjalistycznych obliczeń z zakresu matematyki, chemii i fizyki.