O architektach wnętrz mówi się, że są artystami- matematykami. I jest w tym powiedzeniu dużo prawdy. Osoby pracujące jako projektanci wnętrz powinni mieć zmysł przestrzenny, ale jednocześnie posiadać zdolność szybkiego analizowania i kalkulacji. Podstawą w zawodzie architekta wnętrz są nie tylko umiejętności artystyczne, takie jak malowanie, szkicowanie i rysowanie.
Studia dla przyszłych architektów
Osoba taka powinna również znać podstawy budownictwa, hydrauliki, elektryki czy prac wykończeniowych. Konieczny jest też zmysł w dobieraniu kolorów, materiałów itd. Aby móc wykonywać zawód architekta potrzebne są studia na kierunku architektura wnętrz. W programie studiów na tym kierunku łączy się model kształcenia charakterystyczny dla uczelni artystycznych i technicznych. Studenci zdobywają wiedzę i praktyczne umiejętności w trakcie ćwiczeń, wykładów, warsztatów i praktyk. Uczą się umiejętności projektowania wnętrz, mebli, wystaw i przestrzeni scenicznej. Zdobywają wiedzę z zakresu historii teorii literatury, sztuk pięknych, designu, grafiki komputerowej. Biorą udział w wystawach i konkursach artystycznych, a także chodzą na spotkania z przedstawicielami biur i pracowni projektowych. Po studiach znajdują zwykle prace w biurach architektonicznych lub deweloperskich po to, by z czasem otwierać własną działalność. Architektura wnętrz jest dziedziną, która w ostatnich latach przeżywa ponownie rozkwit.
Dlatego stale wzrasta zapotrzebowanie na osoby, które będą zajmowały się projektowaniem wnętrz. Codzienna praca architekta wnętrz polega na tworzeniu rysunków układu domu i planowaniem jego zagospodarowania, wyglądu i wyposażenia. W jego pracy liczy się ergonomia i estetyka wykończenia pomieszczeń. Nie dość, że mieszkanie, które zaprojektuje, ma być funkcjonalne i dobrze służyć jego mieszkańcom, to ma być jeszcze ładne i nowoczesne. Architekci wnętrz muszą brać pod uwagę potrzeby i możliwości finansowe swoich klientów, dlatego ważnym aspektem ich pracy jest umiejętność asertywnej komunikacji, a także życzliwość i otwartość. Często, aby poznać wymagania klienta, potrzebna jest umiejętność czytania między słowami i dobra intuicja. Przedstawiany klientowi projekt powinien być zgodny z jego oczekiwaniami, ale też może pojawić się w nim jakiś element zaskoczenia.
Architekci wnętrz oprócz uzdolnień artystycznych, powinni mieć również wiedzę techniczną, która dotyczy instalacji elektrycznych i wodno- kanalizacyjnych. Bez tego najpiękniej zaprojektowane wnętrze nie będzie funkcjonalne. W ich pracy konieczne jest łączenie designu z użytecznością.