Zarówno w łazience, jak i kuchni może zdarzyć się sytuacja, kiedy dojdzie do zapchania rur. Najczęściej ma miejsce wtedy, gdy jakiś przedmiot zatka odpływ lub zgromadzi się w nim taka warstwa brudu, która zbita w masę nie będzie przepuszczać wody. Trzeba wówczas usunąć zator. W większości przypadków jest to zadanie o tyle proste, że poradzi z nim sobie nawet osoba zupełnie niedoświadczona.
Udrażnianie rur może być łatwe
Jak się do tego zabrać? By instalacja wodno-kanalizacyjna funkcjonowała prawidłowo, musi być dobrze wykona. Najczęściej rury produkuje się dziś z plastiku, co zmniejsza ryzyko awarii. Jest to bowiem tworzywo odporne na powstawanie kamienia oraz substancje chemiczne zawarte w domowych detergentach. Na nic się to jednak zda, jeśli nie będziemy prawidłowo korzystać ze zlewu, o czym wiele osób zapomina. Należy sobie przede wszystkim uświadomić, że kanalizacja nie jest miejscem, do którego można wyrzucać drobne śmieci, np. resztki warzyw, owoców, posiłków (zwłaszcza tłustych). Do rur nie powinien dostawać się również piasek, trociny, gruz, kości, tekstylia, wata. Co jednak w sytuacji, gdy mimo przestrzegania tych zasad dojdzie do zatoru? Nie pozostaje nic innego jak udrażnianie rur. Na początku warto sprawdzić syfon, bo to w nim najczęściej gromadzą się zabrudzenia.
Jeśli jest plastikowy, nie powinno się mieć problemu z jego odkręceniem (trzeba jednak pamiętać, by podstawić naczynie, do którego spłynie woda), gorzej gdy syfon jest żeliwny. W takiej sytuacji najczęściej niezbędna okazuje się pomoc hydraulika. Udrażnianie rur będzie też łatwiejsze, jeśli w domu posiadamy specjalną przepychaczkę (można ją kupić za niewielką kwotę w każdym sklepie budowlanym). Składa się z drążka, najczęściej drewnianego, oraz gumowego kielicha, którym zatyka się otwór odpływy i dociska. Już kilka ruchów powinno rozwiązać problem. Można też sięgnąć po specjalistyczne środki chemiczne, jakich na rynku wiele. Mają postać granulek lub płynu. Nalewa się je do odpływu, gdzie następnie rozpuszczają zanieczyszczenia zgromadzone w syfonie. Chyba każdemu zdarzył się choć raz przypadek, gdy doszło do zatkania rur i konieczne było ich udrażnianie. Najlepiej nie dopuścić do takiej sytuacji, a kiedy już się zdarzy sięgać po rozwiązania jak najmniej inwazyjne.
Trzeba bowiem pamiętać, że agresywne środki chemiczne mogą uszkodzić nie tylko samą strukturę brudu, ale też instalację. Należy więc z dużą uwagą wybierać odpowiedni preparat. Warto też sięgnąć po metody naturalne, ekologiczne, które w wielu przypadkach sprawdzają się bardzo dobrze.