Młode osoby myślą o architekturze, jak o przyjemnym kierunku, na którym można rysować projekty cały dzień, a po którego ukończeniu ma się dobrą pracę. Ale czy faktycznie jest tak, że dobre projekty wymagają tylko ołówka i linijki? A może dobry projekt powstaje nieco inaczej?
Kupując gotowe projekty nastawiamy się na idealnie wykonaną książkę projektową, w której nie tylko jest zawarty rysunek jak to wszystko ma wyglądać od zewnątrz oraz jak pomieszczenia będą wyglądać w środku, ale też oczekujemy szczegółowych obliczeń, które pokażą ile która ściana powinna mieć długości czy wysokości. Są to bardzo istotne elementy, ponieważ bez dokładnych pomiarów nie będzie można wykonać projektu w realu.
Projekty budynków rolniczych czasami wymagają też specjalistycznej wiedzy, zwłaszcza gdy są to budynki projektowane do trzymania zwierząt. Wtedy trzeba szczegółowo zaplanować, gdzie będą znajdować się zwierzęta, gdzie postawione zostaną koryta z paszą, oraz gdzie będzie stanowisko na przykład do mycia świń czy dojenia krów.
Z kolei projekty domów letniskowych różnią się nieznacznie od projektów domów jednorodzinnych. Zwykle różnica jest tylko w metrażu budynku, który ma zostać postawiony oraz w materiałach. Ale to wszystko już na etapie projektu musi uwzględnić architekt.
Przy wielu domach powstają też garaże. Warto wiedzieć, że projekty garaży nie są wcale takie łatwe, ponieważ są to z reguły małe pomieszczenia, w których musi zmieścić się samochód i kilka półek na przykład na zapasowy olej, ale też musi być to pomieszczenie bezpieczne.
Projektowanie wymaga nie tylko umiejętności rysowania, ale też dokonywania specjalistycznych obliczeń z zakresu matematyki, chemii i fizyki.