Kraty pomostowe to niedoceniany, acz niezastąpiony element infrastruktury w firmach przemysłowych, w magazynach oraz wielu innych branżach. Stosuje się je między innymi w przemyśle metalurgicznym, energetycznym, chemicznym czy też stoczniowym. Właściwie branża nie ma znaczenia.
O kratach pomostowych kilka słów
Kraty posiadają bowiem szerokie zastosowanie – mogą stanowić nie tylko pomost pomiędzy dwoma różnymi miejscami w firmie, ale też ścieżkę do zbiornika, klatkę schodową, schody i tak dalej. Kraty mogą budować podest, scenę, mogą stanowić też elementy scenografii czy elementy dekoracyjne! Jak widać, są naprawdę uniwersalne. Nic dziwnego, charakteryzuje je estetyczny wygląd, ale przede wszystkim wyjątkowe parametry techniczne. Są one bowiem solidne i prawdziwie trwałe. Na przykład takie wytrzymałe kraty pomostowe ocynkowane są całkowicie zabezpieczone przed korozją, dzięki czemu zachowują atrakcyjny wygląd przez naprawdę długie lata. Rdza nie ma możliwości, aby się na nich pojawić. Jak produkowane są takie kraty? Oczywiście koniecznością jest uwzględnienie specjalnych norm oraz aprobat technicznych, ale praca realizowana jest zawsze w ten sam sposób. Producent łączy za pomocą zgrzewania oporowego elementy takie jak płaskowniki nośne oraz pręty poprzeczne.
Zgrzewanie oporowe zapewnia trwałość połączenia oraz jego wytrzymałość, dzięki czemu takie kraty mogą być stosowane nawet w miejscach narażonych na duże obciążenia. Możliwe jest zastosowanie prętów o różnych przekrojach – na przykład żłobionym, kwadratowym czy okrągłym. Wybór zależy od naszych oczekiwań. Producenci oferują zakup krat obramowanych lub nieobramowanych. Duży wybór szerokości krat zgrzewanych także pozwala nam na zakup zgodny z naszymi potrzebami. Producenci polecają jednak zakup produktów z pełnymi oczkami skrajnymi, gdyż są to wyroby najbardziej estetyczne, a przy tym najprostsze w montażu. Gdy zamierzamy zastosować kraty w miejscu, w którym możliwy jest ruch pojazdowy, powinniśmy pamiętać o odpowiednim doborze minimalnego przekroju płaskownika nośnego. Na szczęście producenci mogą bez problemu udzielić nam wszelkich rad w tym temacie.
Z kolei jeśli chodzi o ruch pieszy, tutaj najlepiej zastosować kraty przeciwpoślizgowe, ponieważ charakteryzują się one zwiększonym współczynnikiem tarcia. Dzięki zastosowaniu takich krat, zyskujemy o wiele wyższy poziom bezpieczeństwa w trudnych warunkach, na przykład przy obecności śniegu, smaru czy wilgoci. Również na powierzchniach pochyłych takie kraty przeciwpoślizgowe sprawdzają się najlepiej.