Projektant

Jak zostać architektem wnętrz?

Bycie architektem wnętrz wielu osobom kojarzy się z czymś banalnym – jaka jest bowiem trudność w wykonaniu aranżacji pomieszczenia, jeżeli posiada się zmysł estetyczny?

Jaką wiedzę posiada architekt wnętrz?

aranżacja wnętrzWiększość z nas orientuje się w tym, jakie barwy dobrze się ze sobą komponują, a jakie się ze sobą gryzą – każdy mógłby zaaranżować wnętrze samodzielnie, dlaczego więc taką popularnością cieszą się usługi architekta wnętrz? Okazuje się, że wielu z nas podczas wyposażania wnętrza kieruje się nie spójnością danego stylu, a wyborem elementów, które nam się po prostu podobają – choć osobno elementy te są naprawdę ładne, razem niestety nie tworzą atrakcyjnej kompozycji, ale tego już nie dostrzegamy lub widzimy to dopiero po fakcie. Skorzystanie z usług projektanta wnętrz pozwala zapobiec takim wpadkom. Każde pomieszczenie zyska swój własny styl, jeżeli zajmie się tym znany architekt wnętrz – Katowice są miastem, w którym kierunek architektury wnętrz na uczelni cieszy się dużą popularnością. Przyjrzyjmy się więc temu, jaką wiedzę musi posiąść projektant wnętrz, aby wykonywać jak najlepsze realizacje. Przede wszystkim konieczna jest wiedza podstawowa – rozróżnianie przestrzeni otwartej i zamkniętej: architekt wnętrz uczy się też rysować te przestrzenie. Jego projekty techniczne muszą wykorzystywać zasady aksonometrii, a także perspektywy zbieżnej.

Kolejną istotną kwestią jest uczenie się o postrzeganiu barw i światła – adept architektury wnętrz poznaje podział barw na monochromatyczne i achromatyczne, wykorzystuje w praktyce zasady komponowania plastycznego. Jeśli chodzi o barwy, ważne jest także poznanie procesu adaptacji oka do widzenia barwy – pozwala to na określenie efektu, który uzyskuje się poprzez połączenie konkretnych kolorów. Student architektury wnętrz uczy się stosowania symetrii i asymetrii. Ważne jest także materiałoznawstwo – nauka ta pozwala na zdobycie wiedzy między innymi na temat tego, w jaki sposób powierzchnie z danego materiału odbijają światło i jak należy to wykorzystać przy aranżacji. Podczas ćwiczeń z projektowania, adept zwraca uwagę na to, czym charakteryzują się przestrzenie publiczne, czym zaś mieszkalne – w jaki sposób tworzyć wnętrza chłodne, ascetyczne, a w jaki sposób przytulne. Istotne dla jego przyszłej pracy jest także zdobycie wiedzy o metodach powiększania lub pomniejszania pomieszczeń – za pomocą wzorów lub kolorów. Poznaje zasady użycie barw we wnętrzach. Zwraca się tu też uwagę na to, że – w zależności od kultury – kolory mogą mieć różną symbolikę, należy też mieć to na względzie, projektując pomieszczenie w danym stylu.

To tylko niektóre kwestie, z jakimi zmierzają się adepci architektury wnętrz – aby jednak zostać dobrym architektem wnętrz, trzeba zdobyć o wiele więcej wiedzy.