Tynk w obecnym czasie staje się jednym z lepszych sposobów, na przygotowanie powierzchni ściany, przed dalszymi pracami wykończeniowymi. Obecnie występują dwa główne rodzaje tynków – tynki nakładane metodami ręcznymi, jak i tak zwane tynki maszynowe.
Specyfikacja tynków?
W zależności od miejsca zastosowania, sprawdzać się będzie zupełnie inny rodzaj tynków. W przypadku stosowania tynków na zewnątrz budynków, przede wszystkim należy stosować te, nakładane metodami ręcznymi. W takich okolicznościach, najważniejsza jest właściwa ochrona powierzchni ściany, którą cechują się właśnie ręczne tynki. Są one obecnie wykonywane przez wiele różnych ekip, które znaleźć można w większych i średnich miastach Polski, takich jak Tomaszów mazowiecki tynki w tym mieście są nakładane przez wiele ekip remontowych. Ważne, aby w przypadku tynków nakładanych ręcznie, zawsze nakładać je w trzech odrębnych etapach. Etapem pierwszym układania tynków, jest tak zwana obrzutka, czyli szpryc. Kolejny etap prac to tak zwany narzut warstwy właściwy. Ostatni etap prac jakie należy wykonywać w przypadku układania tynków metodami ręcznymi, jest tak zwany narzut warstwy dekoracyjnej. Narzut, w przypadku tego rodzaju tynku, może odbywać na ścianach z cegieł, bloczkach silikatowych, czy też na betonie komórkowym.
Alternatywą dla tego rodzaju tynków, mogą być z pewnością tynki cienkowarstwowe, które powinny być nakładane przede wszystkim metodami mechanicznymi. Tynki takie, mogą być stosowane przede wszystkim wewnątrz budynków, w pomieszczeniach, w przypadku których wilgotność nie przekracza poziomu 70%. Ważne jest, aby pamiętać że specyfikacja tego rodzaju tynków może się wyraźnie różnić, w zależności od rodzaju zastosowanego w nich spoiwa. Spoiwo to, może być oparte o silikony, gips, czy też innego rodzaju materiały. W zależności od tego, różnić się może specyfikacja takich tynków, na przykład stopień ich elastyczności, jak też i stopień przepuszczalności przez nie wody. Tynki takie, nakładane są przy pomocy wydajnych agregatów tynkarskich, które pozwalają na układanie ich w bardzo równomierny sposób. W obecnym czasie, coraz bardziej istotna rolę zaczynają odgrywać nowoczesne metody tynkowania. Chodzi tutaj na przykład o tynki maszynowe, które pozwalają na układanie ich w bardzo cienkiej warstwie.
Alternatywą dla nich są tynki nakładane metodami ręcznymi, które są stosowane przede wszystkim na elewacji budynków. Tynki mogą być dostosowane również pod względem zastosowanego w nich spoiwa, które może być wykonane z gipsu, bądź też silikonu.